عوامل تأثیر گذار در توسعه گردشگری

صنعت جهانگردی به عنوان بزرگترین و متنوع ترین صنعت در دنیا به حساب می آید. بسیاری از کشورها این صنعت پویا را به عنوان منبع اصلی درآمد، اشتغال، رشد بخش خصوصی و توسعه ساختار زیربنایی می دانند، به ویژه در کشورهای در حال توسعه ، یعنی در آنجا که شکل های دیگر اقتصادی مثل تولید یا استخراج از نظر اقتصادی به صرفه نیست یا نقش چندان مهمی در صحنه تجارت و بازرگانی ندارند، به توسعه صنعت گردشگری توجه زیادی می شود. اگر بخواهیم صنعت توریسم برای منطقه منبع درآمد خوبی باشد، باید ارگانهای مختلف حمایت لازم را جهت توسعه صنعت توریسم به عمل آورند و برای امنیت گردشگران و تبلیغات صحیح اهمیت زیادی قائل شوند.ادامه...

بردسکن چاپ فرستادن به ایمیل
فهرست محتوا
بردسکن
تقسیمات کشوری
لیست جاذبه های گردشگری
تمام صفحات

 موقعیت جغرافیایی

بَردَسکَن از شهرهای استان خراسان رضوی می‌باشد. این شهر مرکز شهرستان بردسکن است.

بردسکن در قدیم بر سر یکی از راههای اصلی تجاری خراسان به دیگر نقاط ایران از طریق کویر قرار داشت .

وسعت این شهرستان 8535 كيلومتر مربع مي باشد. در فاصله 275 كيلومتري جنوب غربي مشهد قرار دارد و ارتفاع اين شهر از سطح دريا 985 متر است.

اين شهرستان از شمال با شهرستان سبزوار از شرق با شهرستان خليل آباد ، از جنوب با شهرستان طبس واز غرب با استان سمنان همجوار است و  از سه بخش مركزي شهرأباد و انابد و چهار دهستان به نامهاي صحرا، درونه، كنارشهر و كوهپايه تشكيل شده است

وسعت مراتع شهرستان حدود هكتار كه حدود 324000 هكتار آن مراتع غني و متوسط و حدود چهل هزار هكتار مراتع فقير مي‌باشد. وسعت جنگلهاي شهرستان حدود 13000 هكتار كه 5000 هكتار آن جنگل بنه و 8000  هكتار بنه و بادمشك مي‌باشد.

 پیشینه تاریخی

شهرستان بردسكن داراي سوابق تاريخي چندين ساله مي‌باشد. مناره فيروز آباد از يادگارهاي عصر سلجوقيان، مناره كشمر مربوط به عهد ايلخانيان و آثار متعدد ديگر شهرستان ازجمله تپه هاي چوپان مربوط به دوهزار سال قبل از ميلاد نشان از قدمت منطقه دارد.

ا شارات متعدد مك گريگور و دكتر هانري والتربل به راههاي قديمي خراسان نشان مي‌دهد كه بردسكن به لحاظ داشتن راه هموار، آب خوب، آذوقه مناسب و واقع بودن آن بر سر راه تهران، هرات، خواف، ترشيز، طبس و سبزوار از منازل بين راهي محسوب مي‌شده است و مي‌گويند در زمان زرتشتيان در محل فيروزآباد شهري بوده است كه بردسكن مجاور آن قرار داشته و به نام كنار شهر ناميده مي‌شده است.

نتایج بررسی های باستان شناسی بر روی تپه ها و محوطه های باستانی و همچنین شواهدی از آثار فرهنگی حاکی از آن است که منطقه بردسکن در هزاره های دوم و اول پیش از میلاد مسکونی و آباد بوده است. این ناحیه در قرون و سده های گذشته جزیی از سرزمینی به شمار می رفت که در متون جغرافیایی و تاریخی از ان با نام «ترشیز» یا «طرثیت» یاد شده است. ترشیز در نیمه اول سده چهارم هجری ازشهرهای تابعه نیشابور محسوب می گردید. به شهادت متون تاریخی ناحیه مزبور در سالهای 520 ق و 650 ق،توسط سلجوقیان و سپاهیان مغول و بعد از ان نیز آماج حملات بسیار گردید. با طلوع دولت نادرشاه افشار اندکی از تهاجمات افغانها و ترکمنها به این ناحیه فروکش نمود اما این نا آرامی ها تا سلسله قاجار نیز ادامه یافت.

 

 وجه تسميه

 

نام بردسكن در گذشته به گونه «بردشكن» نگاشته می شده است. بردسكن از دو پاره «برد» به معنی سرما و «سكن» به معنی ساكن، اسكان، آرامش، باشنده گان و اهل خانه تشكيل شده است. بنابراين شايد برداسكن يا بردسكن، سرزمينی است با زمستان های سرد و خشك، اما دارای آرامش، كه مردم در آن ساكن شده اند.

 

 آب و هوا

آب و هواي اين شهرستان از كويري و گرم و خشك تا نيمه كويري متفاوت است. گرمترین دمای آن گاهی به ۴۵ درجه و سردترین آن به ۵ درجه سانتیگراد می‌رسد.

 اشتغال

مشاغل عمده شهرستان كشاورزي ودامداري  است.

محصولات

این شهرستان شامل محصولات زراعي گندم ، جو ، پنبه ، زيره

و محصولات باغي انگور ، انار ، انجير ، و پسته مي باشد.


 نژاد

مردم اين منطقه‌آريايی‌نژاد و اصيل‌اند. فارسی‌زبان، مسلمان و پيرو مذهب شيعه‌جعفری هستند.

 

 موسیقی شهرستان بردسکن

موسیقی این شهرستان آمیختگی عمیقی با شئونات زندگی داشته و به نوعی بازگو کننده غمها ،شادیها، آلام، آرزوها،اعتقادات و ... و روایتگر افسانه های محلی است که در حقیقت نوعی از موسیقی مقامی بوده و به طور کلی بر پایه دو بتی و چهار بیتی خوانی استوار گشته است. این نوع موسیقی در سه قسم الف) ترانه ها ب) فریادها ج) داستانهای روائی قابل تامل و بررسی است . از آهنگهای رایج در این منطقه می توان به حسینا،سرحدی، حیدربیک،گل محمد، کوچه باغی اشاره نمود. همچنین سازهای رایج در بردسکن بیشتر نی، دایره، دو سازه،سه تار، دهل و دو تار است.

 

 آداب و رسوم مردم بردسکن

در فرهنگ عامه مردم شهرستان بردسکن جشن ها و مراسم شادمانی وسرور فراوانی وجود دارد که جشن خواستگاری، جشن عقد خوانی ،جشن عروسی،جشن بدنیا آمدن فرزند و نام گذاری او در روز هفتم یا دهم تولد، جشن خرمن که پس از جمع آوری محصول با مراسم ویژه و رقص چوب بازی همراه است، جشن ختنه سوران،جشن عید نوروز،جشن سده که معمولاً در شب دهم بهمن برگزار می گردد و جشن چهارشنبه سوری از این زمره اند.

 


 

تقسیمات کشوری

 • بخش مرکزی شهرستان بردسکن
  • دهستان کنارشهر
  • دهستان کوهپایه( بردسکن)

شهر: بردسکن

 • بخش شهرآباد
  • دهستان جلگه
  • دهستان شهرآباد
 • بخش انابد
  • دهستان درونه
  • دهستان صحرا

شهر : انابد

 


ردیف

نام جاذبه

نوع جاذبه

1

میل علی آباد کشمر تاریخی – فرهنگی

2

قلعه تاریخی سیر،غار و ...

طبیعی – تاریخی

3

منار فیروز آباد تاریخی – فرهنگی

4

منطقه درونه طبیعی – تاریخی

5

مسجد جامع روستای عبدل آباد تاریخی - فرهنگی

6

روستای بیجور

طبیعی (تفریحی)

7

روستای باب الحکم

تاریخی – فرهنگی

8

رباط کبودان

تاریخی – فرهنگی

9

امامزاده الله آباد

مذهبی

10

آب انبار روستای کوشه

تاریخی

11

قلعه ي رحمانیه

تاریخی

12

مسجد زیرک آباد

تاریخی–  مذهبی

13

آب انبار سید باقر

تاریخی

14

دره آسیاب خوشاب

طبیعی

15

مسجد جامع یوسف آباد

تاریخی–  مذهبی

16

نمکزار کویر لوت

طبیعی

 

 
Template url :
www.kh-tdc.com

بردسکن

شرکت توسعه گردشگری خراسان رضوی

شرکت توسعه گردشگری خراسان رضوی
Designed by : طراحي قالب هاي حرفه اي وب سايت

Rajman Enterprise Portal:

پرتال سازمانی راژمان

پرتال سازمانی راژمان پورتال سازمانی راژمان

پرتال شرکت توسعه ایرانگردی و جهانگردی خراسان رضوی قدرتمند شده با پرتال سازمانی راژمان و پیاده سازی شده توسط شرکت سازه های اطلاعاتی راژمان

پرتال شرکت توسعه ایرانگردی و جهانگردی خراسان رضوی
Portal template designed by : طراحي قالب هاي حرفه اي وب سايت
 

آمار بازدیدکنندگان سایت

امروز287
دیروز284
این هفته1797
هفته پیش3548
این ماه10883
ماه قبل13930
مجموع343755
آنلاين 5

اوقات شرعی