عوامل تأثیر گذار در توسعه گردشگری

صنعت جهانگردی به عنوان بزرگترین و متنوع ترین صنعت در دنیا به حساب می آید. بسیاری از کشورها این صنعت پویا را به عنوان منبع اصلی درآمد، اشتغال، رشد بخش خصوصی و توسعه ساختار زیربنایی می دانند، به ویژه در کشورهای در حال توسعه ، یعنی در آنجا که شکل های دیگر اقتصادی مثل تولید یا استخراج از نظر اقتصادی به صرفه نیست یا نقش چندان مهمی در صحنه تجارت و بازرگانی ندارند، به توسعه صنعت گردشگری توجه زیادی می شود. اگر بخواهیم صنعت توریسم برای منطقه منبع درآمد خوبی باشد، باید ارگانهای مختلف حمایت لازم را جهت توسعه صنعت توریسم به عمل آورند و برای امنیت گردشگران و تبلیغات صحیح اهمیت زیادی قائل شوند.ادامه...

چناران چاپ فرستادن به ایمیل
فهرست محتوا
چناران
تقسیمات کشوری
لیست جاذبه های گردشگری شهرستان
تمام صفحات
موقعیت جغرافیایی

شهرستان چناران از شهرستان‌های استان خراسان رضوی است. مرکز این شهرستان شهر چناران بوده و دارای دو بخش مرکزی و گلبهار است ودارای 5 دهستان بقمج، چناران،رادکان ،بیزکی و گلمکان می باشد.

شهر چناران ، تا چند سال پيش ، از بخش‌هاي شهرستان مشهد محسوب مي‌شد. تاريخ اين شهر به تاريخ مشهد پيوند خورده است و در فاصله 75 کیلومتری شمال غربی مشهد واقع شده‌است.

چناران به شکل جدید در دهه ۱۳۳۰ پس از ساخته شدن کارخانه قند چناران و بر گرد آن شکل گرفت.

اين شهرستان با قرار گرفتن در ميانه دشت توس و كوه های هزار مسجد و بينالود، فاقد ناهمواری است. و از برکت فراوانی آبریز رشته کوههای مذکور سرزمینی آباد و حاصلحیز می باشد.

شهرستان چناران از شمال و شمال شرقی و غربی به شهرستان درگز و قوچان ،از شرق به شهرستان کلات ار جنوب به شهرستان های مشهد و ازجنوب غربی و غرب به شهرستان نیشابور محدود گردیده است.

پیشینه ی تاریخی

بر اساس بررسی های باستان شناسان در دشت چناران و به ویژه در تپه باستانی قیاس آباد و کشف سفالینه های دست ساز با خمیر قرمز و لعاب آلوئی و نقوش هندسی سیاه رنگ سابقه سکونت آدمی و زیستگاهی این سرزمین را به تمدن محصور در جنوب ترکمنستان در شمال خراسان منسوب می نماید که از هزاره پنجم تا اواخر هزاره سوم قبل از میلاد تاریخ گذاری شده است. چناران باعنایت به موقعیت جغرافیایی خود همواره سرزمینی آباد و حاصلخیز بوده است و از شهرهای کهن سال آن شهر رادکان از اهمیت به سزایی برخوردار می باشد.رادکان تا پیش از حمله مغولان یکی از شهرهای مهم ناحیه توس به شمار می آمده لیکن پس از ایلغار مغولان بتدریج از شهری آباد به شکارگاهی برای حکام مغول بدل گشت و رفته رفته متروک ماند. به نقل از مولف مطلعالشمس رادکان در سال 1162 ه.ق مورد توجه رضا قلی میرزا پسر نادر شاه افشار قرار گرفته و قلعه ای بزرگ خشت و گلی با یازده برج در ان جا شناخته شد که مسجد جامع رادکان درمیانه آن قرار گرفته است.

وجه تسميه
 
نام اين ناحيه در گذشته های بسيار دور «رادكان» بوده و سپس «ارداك» خوانده شده و ظاهرا از سال 1338 هـ . ش، به چناران تبديل يافته و مركز آن رادكان تعيين شده است. رادکان که یکی از قریه‌های توس قدیم بوده امروزه بخشی از شهرستان چناران است.

 از آن جا كه در دوران پيش از اسلام و هم چنين سده های نخست اسلامی «رادكان» بسيار آباد و پر رونق بوده و يكی از شهرهای چهارگانه توس به شمار می رفته و مردانی جوانمرد، نيك انديش و شجاع داشته است، آن را «رادكان» به معنی جايگاه جوانمرد خوانده‌اند. واژه «ارداک» نيز دارای معانی گوناگونی چون مکان مردان بزرگ، قرارگاه سپاهيان‌و نيز نام شخصی خاص است. بنای ارداك (چناران) را به اردا، موبد اردشير بابكان، كه پارسيان او را پيامبر دانسته اند و پدرش ويراف بوده نسبت می دهند. شايد اين موبد، موكل آتشكده اين ناحيه بوده و به همين جهت به آن ارداك گفته اند.

آب و هوا

آب و هوای آن در تابستان گرم و در زمستان سرد می‌باشد. بيش ترين درجه حرارت در تابستان ها به 37 درجه بالای صفر و كم ترين آن،‌ در زمستان ها به 15 درجه زير صفر می رسد. ميانگين بارندگی ساليانه اين شهر‌250 ميلي‌متر است. 

نژاد

تنوع گونه‌های قومی ساکن در این شهرستان شامل کرد، فارس، ترک، خاوری می‌باشد.

محصولات

از محصولات عمده کشاورزی این شهرستان سیب، گندم، چغندر و ذرت ، جو،‌ و تره بار را می‌توان نام برد.

 اشتغال

در چناران به دليل وجود رودخانه‌ي كشف رود، بارندگی زياد و زمين حاصل‌خيز، كشاورزی رواج كامل دارد. آب كشاورزی از رودخانه، چاه و كاريز تأمين می شود. دام‌داری نيز از كارهای مهم مردم بوده و بيش تر دركنار كشاورزی رايج است. 

روستاها

از روستاهای چناران می توان گلمکان و اخلمد را نام برد که با توجه به فاصله نسبتاً نزدیک تا مشهد به عنوان ییلاقات مشهد شناخته می‌شود.

 

 


تقسیمات کشوری

 • بخش مرکزی شهرستان چناران
  • دهستان چناران
  • دهستان رادکان
  • دهستان بقمچ

شهر : چناران

 • بخش گلبهار
  • دهستان بیزکی
  • دهستان گلمکان

 


ردیف

نام جاذبه

نوع جاذبه

1

روستای اخلمد (آبشار، بند و مجموعه)

طبیعی ورزشی تاریخی

2

روستای گلمکان

طبیعی (تفریحی)

3

دره فریزی (خیج، فریزی، آبقد، دهنه کلات)

طبیعی

4

چشمه سبز

طبیعی

5

میل رادکان

تاریخی فرهنگی

6

روستای بقمچ

طبیعی (تفریحی)

7

روستای کاهو

طبیعی (تفریحی)

8

رباط سید آباد

تاریخی فرهنگی

9

چشمه گیلاس

طبیعی

10

امام زاده ابراهیم

مذهبی

11

امام زاده جواد

تاریخی مذهبی

12

امام زاده عبید الله

تاریخی مذهبی

13

خواجه عبدالرحمن گهواره گر

تاریخی مذهبی

14

امام زاده ابوالقاسم

تاریخی مذهبی

15

امام زاده عبدالله

تاریخی مذهبی

16

امام زاده یحیی

تاریخی مذهبی

17

امام زاده اسماعیل

تاریخی مذهبی

18

حسینیه قدیمی گلمکان

مذهبی

19

بلغور خانه مزار شیخ عبدالرحمن گهواره گر

تاریخی مذهبی

20

قبرستان پائین ده

تاریخی

21

غار پرده رستم

طبیعی

 

 

 
Template url :
www.kh-tdc.com

چناران

شرکت توسعه گردشگری خراسان رضوی

شرکت توسعه گردشگری خراسان رضوی
Designed by : طراحي قالب هاي حرفه اي وب سايت

Rajman Enterprise Portal:

پرتال سازمانی راژمان

پرتال سازمانی راژمان پورتال سازمانی راژمان

پرتال شرکت توسعه ایرانگردی و جهانگردی خراسان رضوی قدرتمند شده با پرتال سازمانی راژمان و پیاده سازی شده توسط شرکت سازه های اطلاعاتی راژمان

پرتال شرکت توسعه ایرانگردی و جهانگردی خراسان رضوی
Portal template designed by : طراحي قالب هاي حرفه اي وب سايت
 

آمار بازدیدکنندگان سایت

امروز208
دیروز284
این هفته2161
هفته پیش3598
این ماه10804
ماه قبل13930
مجموع343676
آنلاين 7

اوقات شرعی